Študentský festival filmu a videa – FREJM ste možno predtým nejako veľmi nevnímali, ale vrátil sa späť. Návštevníci mali možnosť počas dvoch dní prísť na tento festival do kina OKO v Trnave. Organizátori si pre návštevníkov pripravili bohatý program, plný prednášok ale aj súťaží, kde mohli hlasovať v sekcií študentských filmov FMK. Najlepšie študentské práce boli ohodnotené cenami.
Prezentované boli filmy z našej fakulty a aj zahraničné študentské filmy z iných festivalov priam z Berlína ale aj Krakova. Súčasťou premietania boli aj študentské práce absolventov, ktorí ich samostatne alebo v spolupráci svojich známych vytvorili.
Festival bol podľa mňa veľmi dobre zorganizovaný. Zúčastnil som sa viacerých prednášok a aj diskusií. Samozrejmosťou bolo , že som si nenechal ujsť, diskusiu so známymi profesionálmi zo slovenskej kinematografie a videoprodukcie.
Krátke zhodnotenie jednotlivých prednášok je jednoduché. Väčšina ľudí, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti a poznatky z praxe, mali pripravené prezentácie, kde prezradili, čo to zo svojho života, ktorí žijú v praxi každodenne.
DENIS KONEČNÝ (Ako začať s tvorbou videí)
Denisa osobne poznám a môžem povedať, že je to človek, ktorý tým žije. Momentálne pracuje ako freelancer, ktorý tvorí videa rôzneho charakteru (aftermovies, propagácia atď.). Prezradil nám aj to, čo bolo u neho na začiatku problém ale aj to ako sa dá s tým vysporiadať a ísť ďalej za svojím cieľom. Ukázal aj to, ako sa posunul od svojho prvého videa k ďalším novým a lepším.
CUKRU PRODUCTION S.R.O ( Online promo videá)
Prednášku viedol hlavný kameraman spoločnosti Cukru production – Jozef Pajerský. Ktorý je tiež absolventom FMK. Na prednáške sme sa dozvedeli o tom, čo všetko a ako treba k vytvoreniu online promo videa. Treba zvážiť vždy všetko tak, aby klient bol spokojný a nie len on ale obidve strany. Dal aj pár typov na čo si treba dať pozor, ak je video nasadené aj ako TV reklama, alebo ako sa tvoria videá v tíme pod vedením režiséra. Koľko trvá nakrúcanie a postprodukcia 30-sekundového spotu.
MONIKA ŽELASKOVÁ ( Ako funguje PR v slovenskom filme?)
Monika je taktiež absolventkou masmedialnej komunikácie na FMK. Prezradila veci zo sveta PR, kde my všetci nemáme možnosť až tak vidieť. Vidíme už len to čo je pre nás pripravené a máme možnosť sa k tomu dostať. Momentálne pracuje v agentúre Media & Communication Consulting. V rámci svojej práce v agentúre sa podieľala na PR filmu Čiara. Povedala nám viac aj o tom, ako to prebiehalo pri tvorbe PR kampane pre známy film slovenskej produkcie, ktorý zožal veľký úspech.
JANKO JAMRIŠKA ( Digitálne spracovanie farieb)
Janko sa venuje kamere a strihu. Prezradil nám aj to, že už počas štúdia na FMK pracoval na rôznych projektoch s rôznymi zameraniami, či už hudobného alebo reklamného, eventového charakteru. Najviac sa zaujíma o vizuálne spracovanie obrazu, colorgrading (práca s farbami).
BARBORA ŠKULOVÁ (FMK na MFF v Karlových varoch)
Študenti FMK majú každoročne možnosť zúčastniť sa jedného z najväčších filmových festivalov v Karlových Varoch. Súčasťou predošlého roku bola aj Barbora. Porozprávala nám o tom, aké to bolo na festivale v Karlových Varoch, ale aj krásnom meste, predovšetkým o filmoch, filmových hviezdach a zaujímavej a jej pútavej práci, ktorej sa študenti každý rok majú možnosť zúčastniť.
ANTIONIOS VLACHOU ( Ako žiť z toho, čo nás baví )
Antonios je skvelý fotograf, tvorca videí, ale aj komik, ktorého môžete poznať z niekoľkých standupov v minulosti pôsobil ako pedagóg na našej fakulte FMK. Momentálne sa naplno venuje svojej firme avART, ktorú vybudoval a vytvoril z nej veľmi úspešnú značku. Porozprával nám o tom, čím všetkým si prešiel a dal nám niekoľko rád do života. Jeho takým hlavným mottom je, že musíme robiť to, čo nás baví a s toho žijeme.
MARTIN SEKERA ( Produkcia v športovej televizii )
Martin nám porozprával o tom ako sa dostal ku kamere a televíznej technike už na FMK UCM. Pracoval už počas štúdiia na rôznych projektoch so svojimi spolužiakmi, doktorandmi či profesormi. Svoj čas , prácu sústredil a realizoval vo fakultnom HD štúdiu. Samozrejme to, čo sa naučil práve tam ho momentálne dnes živí. Počas štúdia sa venoval práci so zvukom, kamerou. Dnes všetky svoje získané skúsenosti dnes naplno využíva pri svojej práci v Spartak.tv. Prezradil čo všetko je potrebné pre produkciu v športovej televizii.
MIRO ARDON ( Aký je život freelancera)
Miro nám prilížil svoj každodenný život videomakera na voľnej nohe. Tiež je absolventom FMK. Už počas štúdia sa venoval stand-up komédii, divadelnej improvizácii, ale oslovila ho aj práca s kamerou. Na škole natočil niekoľko študentských filmov. Momentálne sa venuje videotvorbe ako freelancer. Prezradil aj to , že niekedy je to že to ťažké povedať nie, ale je možné sa to naučiť. Ste pánom svojho času, máte možnosť sa rozhodnúť čo spravíte a ak sa Vám nechce tak tú prácu nevezmete.
LUKAŠ KOLENIČ ( Ako sa stať úspešným videomakerom?)
Lukáš je mladý chalan, ktorý vyštudoval taktiež FMK UCM. Momentálne sa venuje tvorbe zážitkových videí, kde sa najviac teší zo zachytenia reálnych emócií. Pracuje ako freelancer, v jeho portfóliu sa nachádza aj niekoľko najväčších klientov, kde patrí : Hydrotour, Miss Slovensko, či Art Film. Jeho tvorbu si mal možnost vidieť už aj vo videoklipoch pre hudobníkov ako sú DJ Mairee, DJ Richard Raynolda. Ako videomaker má možnosť cestovať a už aj precestoval množstvo krajín, medzi ktoré patrí Grécko, Dánsko, Turecko, Dubaj, Maltu či Kuvajt.
Významné osobnosti ktoré poctili svojou návštevou tohto ročný festival filmu FREJM boli slovenský režisér Laco Halama a Peter Bebjak.
LACO HALAMA
Absolvoval štúdium filmovej a televíznej réžie na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Momentálne je vedúci kabinetu filmovej tvorby na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave.Nakrútil desiatky filmových hraných filmov, inscenácií, stovky televíznych relácii a rôznych audiovizuálnych projektov. Aktuálne sa venuje najmä televíznej produkcii. Prednedávnom dokončil film Dubček o slovenskom politikovi, štátnikovi a vrcholnom predstaviteľovi Pražskej jari.
PETER BEBJAK
Vyštudoval herectvo a réžiu hraných filmov na Vysokej škole múzických umení. Stojí za televíznymi seriálmi ako Mesto tieňov, Dr. Ludsky či Vdova. Jeho filmová torba je známa , v roku 2011 debutoval filmom Marhuľový ostrov, o rok neskôr nakrútil Zlo (2012) a Čističa (2015). Jeho momentálne najnovšia snímka Čiara z prostredia slovensko-ukrajinského pohraničia získala na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch cenu za najlepšiu réžiu. Porozprával nám aj o svojich úspechoch a diskutoval s ním, prezradil nám pár noviniek aj o novom pripravovanom projekte Trhlina, na ktorom momentálne pracuje.
Mali sme možnosť s nimi viesť diskusiu, kde nám viac povedali o tom, ako to reálne prebieha pri filmovej tvorbe, čo všetko je úlohou režiséra zabezpečiť, aby film dostali úspešne na plátna do kinosál .
Bonusom FREJMU bola premiéra filmu DUBČEK, ktorý vznikol pod vedením režiséra Laca Halamu. Vo filme DUBČEK bol kľúčovou osobnosťou pražskej jari, ktorá v roku 1968 dala Českoslovákom nádej na demokraciu a slobodu. Trvalo však len krátko, do 21. augusta 1968, kedy bolo Československo obsadené Vojskom Varšavskej zmluvy. Životopisný film s Adrianom Jastrabanom v titulnej úlohe predstavuje Dubčeka skrze jeho osobné spomienky. Film je možné si pozrieť v kinách.
Osobne hodnotím tento filmový festival FREJM 2018 na jednotku. Páčilo sa mi, že aj propagácia nebola nejaká presýtená. Vizualizácia a prevedenie mi prišlo jednoduché rýchlo pochopiteľné. Nič náročné, program bol zostavení dobre.
Možno škoda trochu toho, že neprišlo viac ľudí. Problémom bola konajúca sa konferencia v Smoleniciach, kde sa veľa ľudí zúčastnilo. Tým sa prekrývali akcie medzi sebou, ale kto chcel tak našiel si čas a prišiel pozrieť.
Bolo čo pozerať a pridávam aj svoj foto report. Niektoré fotky ste mali možnosť vidieť už aj na mojej facebook stránke MatthewDesign. Prípadne priamo tu album FREJM2018 .